Michalkó Gábor

Turizmológia


A turisztikai magatartás tér- és időbeli vonatkozásai

A turisztikai magatartás értékelése során a kutatók mindeddig kevesebb figyelmet szenteltek a célterületen zajló mobilitással, helyváltoztatással kapcsolatos térbeliség szerepének: meglehetősen problematikus annak a kérdésnek a megválaszolása, hogy valójában mekkora kiterjedésű teret hasznosítanak a turisták az adott hely meglátogatása során. Ez a probléma különösen a több száz négyzetkilométer területű településeken válik értelmezhetővé, mivel a kisebb turistavárosokban a látogatók mobilitása elsősorban az attrakciók környékén mutatható ki, miközben a nagyvárosokban számos turisztikailag hasznosítani remélt látványossággal rendelkező kerület alig részesedik a turizmus áldásaiból. A települések turizmusának irányításában részt vevők számára fontos információ, hogy mely útvonalakat járja be a turista, melyek azok a városrészek, ahová eljut és melyek azok, amelyeket valamilyen oknál fogva nem keres fel az utazó. A koncentrációk legtöbb esetben turisztikai gettók kialakulásához vezetnek (a turista kizárólag turistákkal vagy a turizmushoz minden tekintetben idomult helyiekkel találkozik), így az érintett döntéshozónak arra kell törekednie, hogy differenciálja a turisták mozgását, a potenciális turisztikai tér legkülönbözőbb pontjain tegye lehetővé az élményszerzést és az ebből fakadó költést. A központtól távolabbi településrészeken működő látványosságok (bolhapiac, világkiállítási terület, vadaspark, skanzen stb.) elérése eleve több időt vesz igénybe, ami hozzájárulhat a turisták tartózkodási idejének spontán meghosszabbításához, a tömegközlekedési eszközök igénybevételéhez és a helyi társadalommal való érintkezéshez.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave