Michalkó Gábor

Turizmológia


Az intézményesült fenyegetettség

Az intézményesült fenyegetettség jelentkezése esetén a turista áldozattá válása valamilyen szervezett formát öltő, fegyveresen támadó (nemzetközi katonai konfliktus, polgárháború, törzsi villongás, terrorcselekmény) agresszív tevékenység következménye. A biztonságfaktoron belül az intézményesült fenyegetettség komoly akadályt képez a turizmus általános feltételeinek megteremtésében. Oda, ahol a potenciális célterületet jelentő ország háborúban áll egy másik országgal, vagy annak kirobbanása lehetőségként jelentkezik, a külügyminisztériumok nem javasolják a turisták kiutazását, de sokszor maguk az érintett államok is korlátozzák a beutazást. Izrael rendelkezhet ugyan a zsidó-keresztény-mohamedán kultúra számos kincsével, kínálhat fantasztikus tájképi vonzerőt, a közel-keleti térség államaival és a palesztin néppel meglévő évtizedes konfliktusa miatt csak jelentős erőfeszítések árán képes garantálni a turisták biztonságát. Az egykori Jugoszláviához tartozó Adriai-tenger partja évtizedekig szolgálta a délszláv állam tömegturizmusát, az 1991-ben kirobbant polgárháború viszont egyik napról a másikra nullázta le a virágzó turistaforgalmat. A törzsi villongások elsősorban Afrika országaiban akadályozzák a turisták biztonságos ott-tartózkodását.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave