Michalkó Gábor

Turizmológia


A turizmus az iskola világában

Ha valaki azt állítja magáról, hogy űrkutató, sarkkutató vagy éppen családkutató, akkor a hétköznapi ember számára viszonylag egyértelműen megjelenik a valóságnak azon szelete, amelynek feltárására beszédpartnere vállalkozott. Nem is sejti, hogy a tudomány szempontjából mennyire szerteágazóak azok a területek, amelyek egy átlagos ismeretekkel felvértezett halandó számára a csillagos égboltként, az örök jég borította tájként vagy a társadalom legkisebb sejtjét alkotó emberi közösségként jelennek meg. Azt azonban, hogy mivel is foglalkozik egy turizmuskutató – a szerző saját tapasztalata alapján állíthatja –, még a leginkább felkészültek sem tudják elképzelni. Ez egyrészt arra vezethető vissza, hogy az emberi gondolkodást jelentős mértékben determinálja az iskolai tanulmányok során rögződött tantárgyi struktúra, amelyben a turizmussal kapcsolatos tudás közvetítésének szinte semmilyen szerep sem jut. Az űrkutatás eredményeit a fizika-, a sarkkutatásét a földrajz-, a családkutatásét a társadalomismeret-órákon sajátítják el, azonban a közoktatásban a turizmusnak nincsen ezekhez hasonló gazdája. A másik problémát az jelenti, hogy az iskola hosszú időn keresztül elsősorban a termelés világával kívánta megismertetni a tanulókat, a tantervekből kevésbé tükröződött vissza a – turizmushoz is közelálló – fogyasztásorientált szemlélet kialakításának szükségessége. A turizmus – a szakképző intézményeket leszámítva – elsősorban a gimnáziumok fakultációin (idegenvezetés) vagy bizonyos speciális pedagógiai programok (Utazás és Turizmus) részeként jelenik meg a felnövekvő korosztályok iskolázásában.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave