Michalkó Gábor

Turizmológia


A személyi feltételek

Tekintettel arra, hogy a turizmus a személyes szolgáltatásokra, a vendég és a vendéglátó, avagy az eladó és a vevő interperszonális viszonyaira épülő ágazat, különösen fontos szerepe van a fogadóképesség személyi feltételei vizsgálatának. Ez a turizmusban dolgozók – legyenek azok alkalmazottak, menedzserek vagy tulajdonosok – emberi, szakmai kvalitásait, felkészültségét jelenti. Elsősorban azok az érintettek számíthatnak a turizmusban szakmai sikerre, akik turistaként maguk is nyitottak, befogadók, türelmesek és kommunikatívak. A turizmusban jól hasznosuló legtöbb emberi tulajdonság az elsődleges szocializáció során alakul ki, de bizonyos fokig később is fejleszthető. A kommunikációs képesség kifejezetten ilyen faktor. Ez a verbális és nem verbális kommunikációt egyaránt jelenti, amely kiegészül az idegen nyelv(ek) tudásával. Ezeken felül az iskolázottság és a gyakorlati tapasztalat is fontos tényező. Az iskolázottság jelenthet kimondottan idegenforgalmi közép- vagy felsőfokú szakképesítést, oklevelet, de egyáltalán nem kizárt más tudáselemekre (kommunikáció, idegen nyelv, közgazdaságtan, művészettörténet stb.) alapozni a gyakorlati ismereteket. Tekintettel arra, hogy a turizmus már évtizedekkel ezelőtt kinőtte a szállodák és az utazási irodák világát, ezért fontos, hogy más területről érkezett szakemberek is dolgozzanak az iparágban (jogászok, közigazgatási szakértők, tudományos kutatók stb.). A képzés, annak ellenére, hogy benne számos magánintézmény vállal szerepet, alapvetően az állami feladatok közé tartozik.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave