Tomka Béla

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Magyarország nemzetközi összehasonlításban az első világháborútól napjainkig


A kutatás célja és menete

A nemzetközi irodalom áttekintésének számunkra legfontosabb tanulságai közé tartozik, hogy a gazdasági kibocsátás és a fogyasztás mellett az életminőség összehasonlító vizsgálata is kimondottan kívánatos, hiszen ez nyújtja a legteljesebb képet az életviszonyok alakulásáról. Az erre vonatkozó mutatók azonban – legalábbis egyelőre – nem megfelelően kidolgozottak, s történetileg, hosszabb időtávra visszamenőleg eleve nem vagy csak alig állnak rendelkezésre. Emellett súlyos módszertani nehézségek is jelentkeznek az ilyen kutatások során. Minél inkább eltávolodunk a gazdasági kibocsátás elemzésétől, s vizsgáljuk az életminőség összetett jelenségeit, elvileg annál relevánsabb eredményhez juthatunk az életviszonyokat illetően. Ugyanakkor ezzel együtt nőnek az értékpreferenciák okozta kutatási problémák. Egyre kevésbé alakítható ki ugyanis konszenzus arról, hogy milyen tényezőket vizsgáljunk, s milyen súllyal vegyük figyelembe azokat. Az értékválasztások természetesen az életszínvonal és a fogyasztás kutatása során is elkerülhetetlenek, de közel sem olyan mértékben jelentkezik e probléma, mint az életminőség esetében. Ezek a megfontolások indokolják, hogy egyfajta „hármas perspektívát” alkalmazzunk. Ez azt jelenti, hogy az alábbiakban a gazdasági kibocsátás, majd a fogyasztás történeti alakulását egyaránt vizsgáljuk, s ezt harmadikként kiegészítjük az életminőség több jellemzőjének elemzésével. Véleményünk szerint a hármas perspektíva ad teljes képet a 20. századi európai társadalmak jólétének alakulásáról.

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 721 0

Legújabb kötetében Tomka Béla - korábbi munkásságát kiteljesítve - sokoldalúan igazolja, hogy napjaink európai összehasonlító történetírásának megkerülhetetlen személyiségévé lett. A jelen könyv az önállóvá vált Magyarország közel egy évszázados történetét a gazdasági növekedés, a fogyasztás és az életminőség három dimenziójában helyezi el. A vizsgálat egyszerre történeti és közgazdasági, elméleti és módszertani, makro- és mikrotársadalmi jelentőségű. Ez pótolhatatlan segítséget jelent nemzeti önismeretünk helyes léptékének kialakításában és a gazdasági elemzéseket gyakorta jellemző egyoldalúságok meghaladásában egyaránt. Ritka esemény, ha egy mennyiségi elemzés krimiszerűen izgalmas olvasmány - mind a részletek, mind pedig az európai távlatok összefüggéseinek metszetében.

Csaba László akadémikus, egyetemi tanár

Central European University, Debreceni Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem

Felzárkózás, stagnálás vagy további leszakadás? A magyar szakirodalomban hiánypótló monográfia arra keresi a választ, hogy az elmúlt mintegy száz évben mikor és milyen tényezőknek köszönhetően csökkent, illetve nőtt a centrumországokhoz viszonyított lemaradásunk. A szerző a konvencionális értékelésekhez képest új megállapításokra jut a dualizmus, a Horthy-rendszer és a szocialista társadalom növekedési ütemének, valamint a nyugat-európai országokhoz viszonyított pozíciónak a megítélésében.

Honvári János gazdaságtörténész

Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/tomka-gazdasagi-novekedes-fogyasztas-es-eletminoseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave