Bauer András, Berács József, Kenesei Zsófia

Marketing alapismeretek


Eseti piackutatás

Az eseti kutatások jelentik a kutatások döntő részét. Magyarországon 2010-ben a megrendelt piackutatások 51%-a volt eseti (ad hoc) kutatás (PMSZ, PPSZ 2011), s bár az arány csökkenő tendenciát mutat, még így is jelentősen meghaladja az ismétlődő kutatások arányát. Az eseti piackutatások során a vállalatok egy konkrét marketingproblémára keresnek megoldást, s ehhez gyűjtenek információkat. Ebben az esetben tehát a marketingprobléma határozza meg a piackutatási problémát, amely determinálja azon adatok körét, amelyekre szükség van ahhoz, hogy választ tudjunk adni a felmerült kérdésekre. A szükséges adatok pedig elvezetnek a piackutatási módszer meghatározásához. Látható, hogy az eseti kutatásoknál a kiindulópont mindig az a döntési helyzet, amelyhez piaci információkat szeretnénk gyűjteni. A kutatás módszerét mindig ennek megfelelően kell kialakítani. Ehhez azonban szükséges a kutatási módszerek alapos ismerete.

Marketing alapismeretek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 736 4

A marketinget gyakran mint az eladás művészetét, a vevők meggyőzésének és igényeik kielégítésének fortélyát, köznapi értelemben vett „tudományát” határozzák meg. A marketing – felfogásunk szerint – olyan alkalmazott közgazdasági és vállalatgazdasági diszciplína, amelynek mind a gyakorlati, mind az elméleti jelentősége egyre nő. A vállalatoknak olyan környezetben kell hatékonyan működniük, ahol a vevők alkotó módon képesek részt venni a közös értékalkotásban, ezáltal „beleszólásuk”, véleményük súlya növekszik.

A magyar gazdaság a 21. században jelentősen integrálódik a nemzetközi piacba, annak minden előnyével és hátrányával együtt. A gazdasági integráció és az információtechnológia fejlődése csökkenti a nemzeti határok szerepét, de a fogyasztók nemzeti érzelme, hazai termékek iránti vonzalma gyakran növekszik. A globális gazdasági válság és annak hazai sajátosságai jelentősen átalakították a fogyasztók értékrendjét és szokásait.

E környezetben született könyvünk második kiadása. Az új kiadásban az egyik legjelentősebb változás az internet megjelenése és hatása a marketing gyakorlatára. Az internet nemcsak marketingeszközként jelenik meg, hanem lényegesen befolyásolja az eladók és vevők közötti munkamegosztást, lehetővé téve a közös értékalkotást. Ezt követve olyan fogalmakat tárgyalunk, mint a vevői részvétel, a keresőmarketing, a közösségi média, a párbeszéd.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bauer-beracs-kenesei-marketing-alapismeretek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave