Farkas Ferenc

A változásmenedzsment elmélete és gyakorlata


Tudáskonverzió – a szervezeti tanulás dinamikája (változtatás – átváltás)

Polányitól ered a hallgatólagos és az explicit tudás megkülönböztetése, és ráirányítja a figyelmet arra, hogy a különböző tudásfajták eltérő módon tehetők mások számára hozzáférhetővé. A Nonaka és Takeuchi munkásságában is központi kategóriává váló felfogás (Nonaka–Takeuchi, 1995) szerint a tudás két alapvető formában létezik: a hallgatólagos vagy rejtett tudás, és az explicit tudás formájában. Lényege, hogy a rejtett (hallgatólagos) tudás az emberek fejében, készségeiben van beágyazva. Nem kodifikált, nem dokumentálható, átadása nehéz. Az explicit tudás ellenben kodifikált, könyvek, adatbázisok, dokumentumok formájában létezik, így könnyen kommunikálható adatok vagy kodifikált eljárások révén. A tudás az emberek fejében halmozódik fel implicit módon, számottevő része azonban explicitté tehető, így könnyen átadható, más tudásokkal kombinálható lesz. A tudás megszerzése annál bonyolultabb, minél rejtettebb tudást szeretne a partner megszerezni. Minél rejtettebb a tudás, annál valószínűbb, hogy értékes.

A változásmenedzsment elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 738 8

Az élővilág teremtményeinek körében a változás természetes és minden napos jelenség. A legkisebb mikroorganizmusoktól kezdve az Univerzumig bezárólag a mozgás és az átalakulás folyamatos. Ennek egy része - akár genetikailag, akár kémiailag, vagy másképpen - szabályozott, míg más részük spontán lefolyásúnak tekinthető. Az ember a változásoknak némelykor elindítója, máskor kísérletező megfigyelője, vagy éppen elszenvedője, de mindemképpen érintettje, és mint ugyancsak élő szervezet, maga is változik. Farkas Ferenc egyetemi professzor társam könyve ezeket a változásokat szervezeti (vagyis rendszer) keretekbe helyezve tárgyalja. A munka tanulságos tapasztalatokat, eseteket és jól hasznosítható módszereket kínál mindazoknak, akik akár kisebb, akár nagyobb méretű (kiterjedésű és mélységű) szervezeti beavatkozásokat kívánnak kezdeményezni és/vagy megvalósítani a szervezetek világában - középpontba helyezve a szervezeti egyént. Jó szívvel ajánlom a könyvet nemcsak az üzleti élet, hanem az intézmények, a közszféra, a társadalmi szervezetek vezetőinek figyelmébe, hogy valamennyien képesek legyenek megérteni a változások igen csak differenciált természetét.

Professzor Dr. Sümegi Balázs DSc intézet igazgató, Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar

Korábbi tanárom és tanítóm, Farkas Ferenc új könyve a változások menedzseléséről, innen „az élet sűrűjéből” nézve is, aktuális kérdésekről szól. Az üzleti világ tele van változásokkal. Ezek egy részét a környezeti hatások kényszerítik ki, mások csak akkor kezdődnek, ha a vezetésben kellő elhatározottság és - nem mellesleg - bátorság is van arra, hogy elébe menjen annak, ami a jövőben be fog következni. Tapasztalataimmal egyezően a könyv írója helyesen látja, hogy minderről könnyebb beszélni, mint a gyakorlatban csinálni. Az ellenállók és ellen érdekeltek tömege áll a változtatni akarók útjában, és igazi művészet felismerni ezek körében a valóságos igényeket és lehetőségeket. A könyvben bemutatott esettanulmányok árnyaltan írják le azt a bonyolult szervezeti világot, amelyben a változások menedzselése zajlik. Motiválttá, elkötelezetté és felhatalmazottá kell tenni az érintett alkalmazottakat, a változások pozitív aspektusainak hangsúlyozásával. Érdemes megfogadni a szerző tanácsát: a változás nem félelemből, nem kudarcból és nem sértődöttségből táplálkozik. Ajánlom szíves figyelmükbe ezt a kitűnő szakkönyvet, amelynek segítségével könnyebben meg fogják érteni, hogy mi más viszi előre nap mint nap a vállalatokat a változások menedzselésének rögös útján.

Dr. Lóránd Balázs szenior üzleti konzultáns, T-Systems Magyarország Zrt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farkas-a-valtozasmenedzsment-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave