Kelló Éva (szerk.)

Coaching alapok és irányzatok


A wingwave coaching

  1. Mit jelent a wingwave kifejezés?
    A wingwave szó első része a pillangó szárnycsapására utal, mely a kellő helyen alkalmazva jelentős változást tud generálni. A wing a két agyfélteke optimális együttműködését is jelzi. A wave pedig ötletet, kiváltott ötletrohamot jelent.
  2. Milyen esetekben és kiknél használható a wingwave coaching?
    Normális testi és lelki állapotban lévő klienseknél használható. Üzleti és magánélet, sport, oktatási és kreatív területeken, elsősorban stresszt okozó helyzetekben, azután kihívást jelentő, teljesítményt követelő esetekben mint vizsgák, fellépések, prezentációk, tárgyalások, interjúk, és végül hiedelmek átalakításánál.
  3. Milyen három módszer ötvözete a wingwave?
    Három alapmódszer ötvözete a wingwave: a bilaterális agyfélteke-stimuláció, az NLP és az izomteszt. A bilaterális agyfélteke-stimulációt az éber állapotban létrehozott gyors szemmozgásokkal lehet kiváltani. Jól működik a taktilis, illetve az auditív stimuláció is. Az NLP-ből számos technikát vesz át mint például az átkeretezés, az idővonallal való munka, illetve a szubmodalitásokkal történő intervenciók. Harmadik eleme az izomteszt, melynek segítségével tesztelhetjük a beavatkozások hatását, iránytűt ad az egész folyamathoz és a lezáráshoz, segítségével megtaláljuk a stresszt kiváltó mozzanatot.
  4. Hogyan és mire használjuk az izomtesztet?
    Az izomteszt energetikai reakcióként értelmezhető. A coach kijelentéseket tesztel, nem kérdéseket. A kliens a teszteléskor erő-, illetve gyengeségreakciót mutat, azaz megbirkózik valamivel vagy stresszt okoz nála egy mozzanat, gyengít valami. Az izomteszt a kijelentésre adott reakciót teszteli, fel lehet vele deríteni a kliens igazi témáját, stresszemlékét, irányítani lehet a coaching folyamatot és tesztelni lehet az elért eredményt is.
  5. Milyen hatást lehet elérni az éber állapotban létrehozott REM-szakaszokkal?
    Az éber állapotban létrehozott REM-szakaszok hatása hasonló az álomban bekövetkező REM-szakaszokhoz. A bal és jobb agyfélteke között optimális lesz az együttműködés, a kliens könnyebben fel tudja dolgozni a negatív érzelmeket, stresszt, régi stresszemlékeket, korlátozó hiedelmeket. Elősegíti – a kliens saját erőforrásait használva – a pozitív feldolgozási és megoldási folyamatokat.
  6. Milyen elemeket vesz át a wingwave az NLP módszertanából?
    Az NLP számos elemét használjuk a wingwave coaching során, amelyek mind régóta használatosak a pszichoterápiában, oktatásban, tréningeken, a coaching, az eladás és a vezetés számos területén. Néhány példa erre: átkeretezés, horgonyzás, erőforrásteli állapot létrehozása, reprezentációs rendszer, szubmodalitások, idővonal, hiedelemváltoztatás
  7. Mi a wingwave működési mechanizmusa?
    A wingwave működési mechanizmusa röviden a következő: Az agyunkban lévő megakadt, feldolgozatlan stresszt kiváltó tényezők, emlékek, érzelmek, képek, események leblokkolnak minket, akadályozzák az optimális teljesítményt. A gondolkodás és a nyelv segítségével sem működik ilyenkor a limbikus rendszerben rekedt információ feldolgozása. A bilaterális agyfélteke-stimulációt követően az információ eljut a gondolkodó agykéregig, a blokád eltűnik gyors és spontán módon, majd ezután a klienshez kreatív ötlethullámok érkeznek, átalakulnak az érzelmek, hiedelmek és a testben megjelenő ,,visszhang” is.
 

Coaching alapok és irányzatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 761 6

A könyv elvitathatatlan módon hiánypótló mű mind hazai, mind nemzetközi vonatkozásban, a coachingot nyújtó és igénybe vevő szakemberek számára egyaránt. Legnagyobb értéke a különböző módszertanok rendszerezésében és lényegük gyakorlati szempontból történő megragadásában rejlik. Ezáltal a könyv számomra egyértelmű eligazodást nyújt a különböző módszertanok között, segítve az adott helyzetekhez leginkább illeszkedő megközelítések szakszerű és hatékony beazonosítását.

Megítélésem szerint kezdők és haladók, szakértők és a témával még ismerkedők számára egyaránt kötelező irodalom.

Ráczné Szőke Ildikó, HR ügyvezető igazgató, Raiffeisen Bank

Hiánypótló művet tart most Ön a kezében, amely hasznos forrás kezdő és haladó coachok, valamint a szakma iránt érdeklődők számára egyaránt. Hazai szakemberek szemszögéből ismerhetünk meg tíz jelentős coaching irányzatot, módszertant. E kiadvány jó példája a coaching szakma sokszínűségének, és bízom benne, hogy segít egymás értékeinek mélyebb megismerésében.

Hegedűs Dóra, a Magyarországi Coach-szervezetek Szövetségének elnöke

Az elmúlt években bebizonyosodott számomra, hogy egy vállalat teljesítőképességét erősen befolyásolja az, hogyan képes tanulni a tapasztalataiból és építkezni az erősségeiből. Minél inkább hagyjuk, hogy tükröt mutassanak nekünk, annál inkább vagyunk készek a változásra. A coaching ebben segít nekem, nekünk. A könyv igazi navigátor azoknak, aki szeretnék megtalálni a számukra legközelebb álló coaching megközelítést.

Somorjai Éva, Magyar Telekom HR vezérigazgató-helyettes

Túlságosan zajos magány - szól Bohumil Hrabal kisregényének címe. Ez a látszólagos ellentmondás jellemzi a vezetők munkáját is. Az állandó, szűnni nem akaró magányosság érzés feloldásának igénye is hozzájárult a különböző coaching módszerek kialakulásához.

A könyv nagy értéke, szakmai és tudományos hitelességének záloga, az egymástól eltérő, de más-más forrásból, gyakran azonos helyekre megérkező módszertanok arányos bemutatása. A coaching és a különböző coaching módszerek iránti nyitottság, ami a könyv egyik fő üzenete, pedig segíthet ennek a zajos magánynak a megszüntetésében. Hogy nehogy úgy járjunk, mint Pepin bácsi…

Dr. habil Heidrich Balázs, dékán, intézetvezető, Budapesti Gazdasági Főiskola, Pénzügyi és Számviteli Kar, Menedzsment és Emberi Erőforrások Intézet

A kötetben szereplő irányzatok:

- Coaching alapok (szerző: Kelló Éva)

- Akcióközpontú coaching (szerző: Kiss György Ádám)

- Érték alapú (Appreciative Inquiry) coaching (szerző: Vásárhelyi Judit)

- Gestalt coaching (szerző: Dr. Erős Ilona)

- Megoldásközpontú brief coaching: A gyors kimozdítás művészete (szerző: Tegyi Enikő)

- NLP megközelítésű coaching (szerző: Dr. Stenger Györgyi)

- Ontlógiai coaching (szerző: Dr. Kollár József PhD és Dr. Kollárné Déri Krisztina)

- Rendszerszemléletű coaching (szerző: Dr. Bodó Péter)

- Szupervízió megközelítésű, reflektív coaching (szerző: Wiesner Erzsébet)

- Tranzakcióanalitikus coaching (szerző: Sari J. van Poelje)

- Wingwave coaching (szerző: Liptai Beáta)

Hivatkozás: https://mersz.hu/kello-coaching-alapok-es-iranyzatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave