Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


1.7. További magyarázatok

Miközben az adaptácionista megközelítés számos esetben (pl. anorexia, posztpartum depresszió, pánik) plauzibilis megoldást nyújt bizonyos deviáns viselkedésformák és elmebetegségek eredetének problémájára, máskor úgy tűnik, egyáltalában nem alkalmazható. Nyilvánvaló ugyanis, hogy a mentális rendellenességek egy része – vagy legalábbis bizonyos aspektusaik – nem magyarázhatók azzal, hogy eredetileg adaptív énvédő funkciót töltöttek be, de a modern környezet hatására átléptek egy adott „küszöbértéket”, és kóros magatartásba torkollottak. Ennek ugyanis ellentmondanak egyrészt azok az antropológiai adatok, amelyek szerint egyes mentális betegségek – így pl. a szkizofrénia, a mániás-depressziós pszichózis stb. – az iparosodást megelőző társadalmakban is megtalálhatók, noha valószínűleg nem olyan arányban, mint a nyugati társadalmakban (Harris, 1995). Másrészt az utóbbi évtizedek humángenetikai kutatásai egyértelműen bizonyították, hogy a pszichopatológiák többsége szilárd genetikai alapokkal rendelkezik (Plomin és mtsai, 1990). Egyesek (pl. szkizofrénia, a depresszió bizonyos típusai stb.) olyan szintű genetikai befolyással rendelkeznek, ami eléri a szomatikus betegségek örökletességének mértékét. Többnyire ún. poligénes rendszerek, ahol sok gén vesz részt egy-egy viselkedési megnyilvánulás létrehozásában, a környezettel való sokrétű kölcsönhatás eredményeként. Ehhez harmadrészt vegyük hozzá azt a korábban említett tényt, hogy a viselkedési rendellenességek és mentális zavarok túlnyomó többsége kifejezetten csökkenti a beteg szaporodási sikerét, sok esetben túlélésének valószínűségét az átlaghoz képest. A kérdés ezek után a következő: hogyan és miért maradhattak fenn a többnyire maladaptív pszichiátriai rendellenességek az evolúció során? Milyen mechanizmusok biztosították a túlélés és a szaporodás szempontjából káros viselkedésformák átadását egyik generációról a másikra?

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave