Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


7.2.2.1. A machiavellizmus fogalma a primatológiában és a pszichológiában

A machiavelliánus intelligencia hipotézisét Byrne és Whiten főemlőskutatók dolgozták ki az 1980-as évek folyamán (Byrne és Whiten, 1997; Whiten és Byrne, 1998b). Elméleti kiindulópontjukul elsősorban a Nicholas Humphrey (1976) nevéhez fűződő szociálisintelligencia-hipotézis szolgált: ennek központi gondolata szerint a főemlősökre, ezen belül az emberre is jellemző mértékű és jellegű intelligencia evolúciójának hajtóerejét ezen fajok társas életének jellemzői adták. A szociálisan komplex környezetben, a nagy létszámú és interperszonális viszonyrendszerét tekintve igen bonyolult csoportokban való hatékonyság olyan kihívások elé állította (és állítja ma is) az egyedeket, melyek megoldása nagyobb nehézséget jelent, mint a fizikai környezet nyújtotta problémák leküzdése. Mindez pedig maga után vonja a főemlősökre, köztük az emberre jellemző idegrendszeri szerveződés, intelligencia és problémamegoldó képesség kialakulását. A machiavelliánus intelligencia hipotézise e szociális intelligencia, szociális ügyesség tárgykörén belül elsősorban a csoporttársakra irányuló manipuláció jelenségére koncentrál. Az egyének hatékonyan növelhetik a túlélési és a szaporodási sikerüket, ha képesek befolyásolni csoporttársaikat (Byrne és Whiten, 1988; Whiten és Byrne, 1997).

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave