Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


8.2.1.2. Adaptáció

Az alkalmazkodóképesség az élőlényeknek az a tulajdonsága, amelynek birtokában az egyed túlélési, szaporodási esélye megnő. Az ember viselkedése az evolúció során jelentkező problémákra adott válaszként alakult ki (Plotkin, 1997). Az adaptáció az aktuális környezettel kialakított viszony, az adaptációs cél mindig egy adott környezetben való fennmaradás. Ehhez szükséges egyfajta felismerőrendszer, amelynek segítségével az egyed képes megváltoztatni az állapotát. Csányi (1983) összefoglalója szerint az adaptáció lényege a célszerűség. Az adaptív viselkedés nem más, mint a környezet bizonyos részeinek a belső reprezentációk alapján történő sorozatos másolása. Az adaptáció két szinten zajlik. Az életkörülmények tartós megváltozása a szelekció révén rögzül a genomban, ez a fajta genetikai adaptáció időben lassan bekövetkező folyamat. Emellett rendkívül fontos az életben maradáshoz, hogy a környezet gyorsan változó jelenségeihez is tudjon alkalmazkodni az egyén. Ezért léteznek olyan mechanizmusok, melyek az átmenetileg megjelenő hatásokhoz igazítják a belső paramétereiket. Gyorsan változó jelenség lehet a divat, a kultúra, a kor eszménye, ideálja.

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave