Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


4.5.2. Kettős motiváció: vágyni és akarni

De miért van az, hogy nem csupán fiziológiai reakciókat adunk a drogokra, hanem kifejezetten vágyunk is a fogyasztásukra? Ismeretes, hogy a függőség hihetetlenül erős, az emberek szinte mindenről készek lemondani azért, hogy hozzájussanak a szerekhez. Randolph Nesse (2002; Nesse és Berridge, 1997), az egyik legismertebb evolúciós pszichiáter abból indul ki, hogy mai tudásunk szerint az emlős jutalmazó-megerősítő agyi rendszer két alrendszerből tevődik össze. Az egyik a „kedvelni valamit” motivációjáért, a másik az „akarni valamit” motivációjáért felelős. Az első a jutalomhoz való jutás feletti örömöt hozza létre, és neurológiai szempontból az előagy opiátközpontjaihoz, illetve az agytörzs bizonyos magcsoportjaihoz (pl. nucleus accumbens) köthető. Az utóbbi – a jutalom elérésének akarása bizonyos viselkedési eszközök által – viszont a középagyi dopaminközpontokhoz kapcsolható. Az öröm alrendszert a jutalom megszerzése aktiválja, az akarás alrendszer pedig anticipálja a jutalmat, és a megfelelő cselekvési eszközök létrehozására motivál. Noha ez a két alrendszer együttesen felelős a szerfogyasztással kapcsolatos élettani, érzelmi és kognitív állapotok előidézéséért, a kettő relatíve független egymástól. Ezért lehetséges, hogy amikor az ember szerfogyasztó, az akarás rendszer a szer állandó keresésére, fogyasztására, hajszolására ösztönöz, még akkor is, amikor az már nem nyújt örömöt. Az agynak ez a működése a felelős azért, hogy egyfajta kényszeres viselkedés áll elő az alkohol-, nikotin- és drogfogyasztásban. A függővé vált szerfogyasztó valójában mindenét feláldozza, hogy hozzájusson a drogokhoz, és még akkor is a visszatérés állandó fenyegetettségében él, ha egyszer már sikerült leszoknia. Valószínűleg ugyanez a helyzet a függőségek más (nem farmakológiai jellegű) típusainál is: a kényszeres számítógép- és internethasználat vagy a kártyaszenvedély esetén.

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave