Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


5.1. A szkizofrénia diagnózisa

Bár a szkizofréniára is jellemző tünetek leírása az emberi írásbeliség óta ismert, érdemileg csak a 19. század során vált orvosi diagnózissá. Kraepelin a hosszmetszeti kórlefolyást, a korai kezdetet és a kognitív hanyatlást hangsúlyozva hozta létre a demencia praecox diagnosztikus gyűjtőfogalmát. Tehát alapvetően a betegség lefolyása és nem a keresztmetszeti „színes” pszichotikus tünetek alapján csoportosított. Eugene Bleuler pszichodinamikai ismereteket is beleszőve alkotta meg a szkizofrénia fogalmát, mely azután átvette a kraepelini orvosi terminus helyét. Szerinte nem alapvető kritérium a betegség progresszív, leépülés jellege. Inkább, mint ahogy azt a diagnosztikus szóválasztásával is ki akarta fejezni, az egyes pszichés funkciók töredezettségét, azaz a gondolkodás, a hangulati élet és a viselkedés integrációjának zavarát tartotta fontosnak a diagnosztikus csoport kialakítása során. A betegség elnevezése tehát nem a közbeszédben feltételezett személyiség feldarabolódására, meghasadására utal. Később a biológiai és a pszichológiai-szociális megközelítések, a különböző országok iskolái (francia, német, spanyol, angolszász) által preferált elméletek számos ellentmondást, nehezen összeegyeztethető elképzelést hordoztak. Így érthetővé válik, hogy a 20. század második felében az egységes diagnosztikus rendszerek kialakításának igénye már elkerülhetetlenné vált. Biztosabb támpont, közös nevező híján a tünettanalapú betegségegységek létrehozása vált elterjedtté a pszichiátriában. Később a két uralkodó diagnosztikus rendszer, a BNO (Betegségek Nemzetközi Osztályozása – a teljes orvoslást lefedő rendszer) és a DSM (Diagnostic and Statistical Manual – az Amerikai Pszichiátriai Társaság által a pszichiátriai kórformákra kidolgozott, konszenzuson alapuló rendszer) harmonizációjával a szkizofrénia esetében az egyik legbiztosabb – világszerte leginkább egységesen értelmezett – pszichiátriai diagnosztikus egységet alakították ki.

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave