Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Lucretius 3.806–829213

(1) Továbbá mindaz, ami örökkévaló, szükségképpen vagy azért ilyen, mert tömör a teste, így visszaveri az ütéseket, és nem hagyja, hogy bármi beléje hatoljon, ami képes belül szétválasztani szorosan összekapcsolódó részeit – amilyenek az anyag részecskéi, amelyeknek természetét korábban megmutattam;214 vagy azért képesek minden koron át fennmaradni, mert nincs részük ütésekben – ilyen az űr, ami érintetlen marad, és semmiféle hatást nem szenved az ütésektől;215 vagy esetleg azért, mert körülöttük nincsen hely, amiben a dolgok mintegy szétoszolhatnának és felbomolhatnának – ahogyan a mindenség egésze örök, és nincs rajta kívül hely, ahová a dolgok elillanhatnának, és nincsenek testek, amelyek beléhatolhatnának és erős ütéssel szétbonthatnák.216 (2) De ha netán azért kellene inkább halhatatlannak tartani a lelket, mert folyamatosan védve van az életre kihatással bíró dolgoktól217 – vagy azért, mert egyáltalán nem jut el hozzá semmi olyasmi, ami a megmaradását veszélyeztetné, vagy azért, mert ami eljut, az valamiképpen elűzve még azelőtt visszavonul, hogy érzékelhetnénk ártó hatását <…>218 Mert túl azon, hogy együtt szenved a testtel, amikor az beteg, gyakran történik olyasmi, ami a lelket a jövőt illetően gyötri, a félelem betegévé teszi és gondokkal fárasztja. És ha helytelen tettei elmúltak is már, bűnei mardossák. Vedd ehhez hozzá az értelem saját nyavalyáit, az őrületet és a feledékenységet, vedd hozzá, hogy a levertség fekete hullámaiba merül.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave