Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Lucretius 5.509–533286

(1) Most énekeljünk arról, hogy mi az oka a csillagok mozgásának! (2) Először is, ha az égbolt hatalmas gömbje forog, azt kell mondanunk, hogy a levegő mindkét végén nyomást gyakorol a sarkpontjára, és kívülről kétfelől bezárva tartja; azután egy másik légáram tör felfelé, és arra tart, amerre az örökkévaló égbolt ragyogó csillagai forognak; (3) vagy egy másik légáram tart lefelé, hogy az ellenkező irányba nyomja az éggömböt, úgy, ahogyan – mint látjuk – a folyók forgatják a kerekeket és a merítővödröket.287 (4) Az is lehetséges, hogy az ég teljes egészében egy helyben marad, miközben a fénylő csillagok mozognak; (5) vagy azért, mert a világba bezárt aithér sebes áramlásai utat keresve körben mozognak, és szerte az ég éjsötét mezején csóválják tüzeiket; (6) vagy azért, mert a tüzeket valahonnan máshonnan, a világon kívülről beáramló levegő készteti tevékenységével forgásra; (7) vagy azért, mert ők maguk képesek arra lopakodni, amerre táplálékuk hívja és csalogatja mindegyiket mozgásuk során, míg tűzszerű testüket legeltetik szerte az égbolton. (8) Nehéz dolog biztosan megállapítani, hogy ezek közül melyik megy végbe a mi világunkban. Az én fejtegetéseim azonban arra vonatkoznak, hogy mi lehetséges, és mi következik be szerte a mindenségben a különféle, különböző módokon létrejött világokban, és igyekszem többféle módon is okát adni a csillagok mozgásainak a mindenségben. Szükségképpen itt, a mi világunkban is ezen okok egyike adja az égitesteknek a mozgás képességét. Ám hogy közülük melyik az, annak meghatározása nem feladata annak, aki kellő óvatossággal halad előre.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave