Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Epikurosz, Levél Hérodotoszhoz 75–76299

(1) Továbbá, azt kell feltételeznünk, hogy a természetet is sok különféle módon kiművelték és kényszerítették maguk a dolgok, az értelem pedig később pontosabban kidolgozta és további felfedezésekkel gyarapította a természet ajánlásait, egyes emberek körében gyorsabban, mások között lassabban, bizonyos korokban és időkben a sajátos szükségletekből fakadóan nagyobb lépésekben, más korokban pedig apránként. (2) Ily módon a nevek sem szóalkotás útján jöttek létre kezdetben, hanem a különféle természetű emberek egyes néptörzseiknek megfelelően sajátos érzéseket tapasztaltak és sajátos benyomások keletkeztek bennük, és sajátos módon bocsátották ki a levegőt az egyes érzések, benyomások következtében, egyszersmind a néptörzsek közötti, a lakóhelyen alapuló különbségeknek megfelelően.300 (3) Később az egyes néptörzseken belül közösen megalkották saját neveiket, hogy a megjelölések kevésbé legyenek kétértelműek és tömörebbé váljanak. (4) És olyan emberek, akiknek részük volt a tudásban, nem látható dolgokat vezettek be, és szavakat javasoltak rájuk. (5) Így hát egyes emberek kényszer hatására adtak hangot, mások az értelem használatával választották meg szavaikat, és – ami a legfőbb okot illeti – így tettek szert a nyelvhasználatra.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave