Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Epikurosz, Alapelvek 36–37, 17

(1) [36] Általánosságban az igazságosság ugyanaz mindenki számára: valami hasznos az emberek közösségi kapcsolataiban. Ha viszont tekintetbe vesszük a hely és az összes többi meghatározó sajátos jellegét, ugyanaz a dolog nem marad igazságos minden ember számára. (2) [37] A törvényileg igazságosnak elismert dolgok közül mindazt, amire vonatkozólag bizonyíték támasztja alá, hogy az emberek közösségi kapcsolatainak szükségleteiben hasznot hajt, megilleti, hogy az igazságosság területén foglaljon helyet, akár mindenki számára ugyanaz, akár nem ugyanaz. Ha viszont valaki törvényt hoz, s arról az derül ki, hogy nem hajt hasznot az emberek közösségi kapcsolataiban, akkor az illető törvény már nem bír az igazságosság természetével. S még ha az, ami hasznos az igazságosság tekintetében, megváltozik is, de bizonyos ideig illeszkedik a rá vonatkozó előzetes felfogásunkhoz,390 semmivel sem kevésbé volt igazságos az alatt az idő alatt azok szerint, akik nem hagyják magukat összezavarni az üres szavaktól, hanem egyszerűen a tényeket tartják szem előtt. (3) [17] Az igazságos <élet>391 a lehető legzavartalanabb, az igazságtalan élet viszont telve van a legnagyobb zavarokkal.392

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave