Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Diogenész Laertiosz 7.199–200642

(1) Az etikai elmélethez tartozó, az etikai fogalmak tagolását643 illető művek első csoportja: (2) Vázlat az értelemről, Theoporoszhoz, egy könyvben; Etikai tételek, egy könyvben; Meggyőző premisszák a tanításokhoz, Philomathészhez, három könyvben; Meghatározások arról, hogy mi a kiváló ember sajátja, Métrodóroszhoz, két könyvben; Meghatározások arról, hogy mi a hitvány ember sajátja, Métrodóroszhoz, két könyvben; Meghatározások a közömbös dolgokról, Métrodóroszhoz, két könyvben; Nemek szerinti meghatározások, Métrodóroszhoz, hét könyvben; Meghatározások az egyéb szakismeretek tárgyairól, Métrodóroszhoz, két könyvben. (3) Második csoport: A hasonló dolgokról, Arisztoklészhez, három könyvben; A meghatározásokról, Métrodóroszhoz, hét könyvben. (4) Harmadik csoport: A meghatározásokkal szemben helytelenül felhozott kifogásokról, Laodamaszhoz, hét könyvben; Meggyőző érvek a meghatározásokhoz, Dioszkuridészhez, két könyvben; A fajokról és nemekről, Gorgippidészhez, két könyvben; A felosztásokról, egy könyvben; Ellentétes dolgokról, Dionüszioszhoz, két könyvben; Meggyőző fejtegetések a felosztásokhoz, nemekhez és fajokhoz, valamint az ellentétes dolgokat illetően, egy könyvben. (5) Negyedik csoport: Az etimológiával kapcsolatos fejtegetések, Dioklészhez, hét könyvben; Az etimológiával kapcsolatos fejtegetések, Dioklészhez, négy könyvben.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave