Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Diogenész Laertiosz 7.71–74743

(1) A nem egyszerű kijelentések közül feltételes744 – ahogy Khrüszipposz mondja Dialektikus értekezések című könyvében, illetve [a babülóni] Diogenész Dialektikus kézikönyvében – az, amely a „ha” feltételes kötőelem révén tevődik össze. E kötőelem azt nyilvánítja ki, hogy a második következik az elsőből,745 mint ebben: „Ha nappal van, világos van.” (2) Következtető746 az a kijelentés – ahogy Krinisz mondja Dialektikus kézikönyvében –, amelyben a „mivel” következtető kötőelem kapcsolja össze az előtagként álló kijelentést az utótaggal, mint például: „Mivel nappal van, világos van.” E kötőelem egyaránt kinyilvánítja, hogy a második következik az elsőből, és hogy az első fennáll. (3) Kapcsolatos747 kijelentés az, amelyben valamilyen kapcsolatos kötőelem kapcsolja össze a részkijelentéseket, például „nappal is van, és világos is van”. (4) A választó748 kijelentés az, amelyben a „vagy” választó kötőelem tagolja az egész kijelentést, például: „Vagy nappal van, vagy világos van.” E kötőelem azt nyilvánítja ki, hogy a választó kijelentést alkotó kijelentések valamelyike hamis…749 (5) Továbbá, bizonyos kijelentések az igazság és hamisság tekintetében ellentmondanak egymásnak, s közülük az egyik a másik tagadása, mint például ezek: „Nappal van”; „Nem áll, hogy nappal van”. (6) Így hát az a feltételes kijelentés lesz igaz, amelyben a következmény ellentéte ütközik az első taggal. Így például a „Ha nappal van, világos van” kijelentés igaz, mert a következmény ellentéte – vagyis: „Nem áll, hogy világos van” – ütközik azzal, hogy „Nappal van”. A hamis feltételes kijelentés viszont az lesz, amelyben a következmény ellentéte nem ütközik az első taggal, például: „Ha nappal van, Dión sétál.” Hiszen a „Nem áll, hogy Dión sétál” nem ütközik azzal a kijelentéssel, hogy „Nappal van”.750 (7) Igaz következtető kijelentés az, aminek az első tagja igaz, és következik belőle a második tag, például: „Mivel nappal van, a nap a föld fölött van.” A következtető kijelentés akkor hamis, ha vagy az első tag hamis, vagy a második tag nem következik belőle, például amikor nappal hangzik el a „Mivel éjszaka van, Dión sétál” kijelentés.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave