Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Epiktétosz, Beszélgetések II. 19.1–5869

(1) Az Uralkodó-érv,870 úgy tűnik, a következő három alaptételből indul ki. (2) Az alábbi három kijelentés kölcsönösen ütközik egymással: „Minden múltbeli igazság szükségszerű”; „Lehetségesből nem következik871 lehetetlen”; „Van olyan lehetséges dolog, ami nem igaz, és nem is lesz igaz”. (3) Diodórosz felismerte ezt az összeütközést, és az első két kijelentés meggyőző erejét használta föl annak az igazolására, hogy „Semmi sem lehetséges, ami nem igaz, és nem is lesz igaz”. (4) Van olyan filozófus, aki a háromból azt a kettőt tartja meg, hogy „Van olyan lehetséges dolog, ami nem igaz, és nem is lesz igaz”, illetve „Lehetségesből nem következik lehetetlen”, de tagadja, hogy „Minden múltbeli igazság szükségszerű”. Úgy tetszik, ezen az úton indultak el Kleanthész872 és követői, akikkel nagymértékben egyetértett Antipatrosz is. (5) Mások viszont a másik kettőt tartják meg, vagyis hogy „Van olyan lehetséges dolog, ami nem igaz, és nem is lesz igaz”, és hogy „Minden múltbeli igazság szükségszerű”, de úgy vélik, hogy lehetségesből következik lehetetlen. (6) Mindhárom állítást fenntartani nincsen mód kölcsönös ütközésük miatt. Ha mármost valaki azt kérdezné, „melyiket fogadod el te?”, azt felelném, hogy nem tudom; de ismerem a hagyományt, hogy Diodórosz az első párt fogadta el, Panthoidész873 és köre, amennyire tudom, valamint Kleanthész a másodikat, Khrüszipposz és követői pedig a harmadik párt.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave