Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Aetiosz 4.12.1–5 (SVF 2.54 részlete)

(1) Khrüszipposz azt mondja, hogy a következő négy dolog901 különbözik egymástól. (2) A benyomás a lélekben létrejövő affekció,902 amely megmutatja önmagát és létrehozóját.903 Például amikor a látóérzék révén látunk valami fehéret, akkor az affekció az, ami a lélekben a látás révén létrejön; ennek az affekciónak az alapján tudjuk azt mondani: van valami fehér, ami mozgást kelt bennünk. Hasonlóképpen történik ez, amikor a tapintás vagy a szaglás révén érzékelünk valamit. (3) A „benyomás” (phantaszia) szó a „fény” (phósz) szóból származik:904 amint ugyanis a fény megmutatja önmagát és az összes többi dolgot, amit csak körülvesz, a benyomás is megmutatja önmagát és létrehozóját. (4) A benyomást keltő dolog nem más, mint ami a benyomást létrehozza: például a fehér, a hideg és mindaz, ami képes mozgásba hozni a lelket. (5) A képzelgés905 nem más, mint tárgy nélküli vonzódás, olyan affekció, ami benyomást keltő dolog nélkül keletkezik a lélekben, mint amikor valaki árnyékharcot vív és kezével a puszta levegőt püföli; a benyomásnak ugyanis megfelel valami, ami a benyomást kelti, míg a képzelgésnek nem felel meg semmi. (6) A képzelet teremtménye az, amire a képzelgés tárgy nélküli vonzódása irányul; ez a búskomorságban szenvedőkben és az őrjöngőkben támad.906

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave