Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Sextus Empiricus, A tudósok ellen 7.242–246. (SVF 2.65 részlete)919

[A sztoikusok szerint a benyomások közül] (1) egyesek meggyőzőek,920 mások nem meggyőzőek, megint mások egyidejűleg meggyőzőek és nem meggyőzőek, végül vannak, amelyek nem meggyőzőek és nem is nem meggyőzőek. (2) Meggyőzőek azok, amelyek finom mozgást keltenek a lélekben, mint például most az, hogy „nappal van”, vagy hogy „beszélek”, vagy bármi, ami hasonló módon nyilvánvaló; (3) nem meggyőzőek azok, amelyek nem ilyenek, hanem éppen hogy eltántorítanak bennünket a jóváhagyástól, mint például „Ha nappal van, a nap nincsen a föld fölött”; „ha sötét van, nappal van”. (4) Meggyőzőek és nem meggyőzőek azok, amelyek hol ilyenek, hol meg olyanok, attól függően, hogy mihez viszonyítjuk őket, miként az aporetikus érvekre vonatkozó benyomásaink. (5) Nem meggyőzőek és nem is nem meggyőzőek pedig az efféle dolgokra vonatkozó benyomások: „a csillagok száma páratlan”, „a csillagok száma páros”. (6) A meggyőző (vagy nem meggyőző)921 benyomások közül egyesek igazak, mások hamisak, megint mások igazak és hamisak, végül vannak, amelyek sem nem igazak, sem nem hamisak. (7) Igazak azok, amelyek igaz állításként fogalmazhatók meg, például most az, hogy „nappal van” vagy „világos van”. (8) Hamisak azok, amelyek hamis állításként fogalmazhatók meg, mint például az, hogy az evező meghajlik a víz alatt, vagy hogy az oszlop (ténylegesen) elkeskenyedik. (9) Igazak és hamisak az olyan benyomások, amilyennel Oresztész bírt őrületében Élektráról: amennyiben ugyanis Oresztésznek egy létező dologra vonatkozó benyomása volt, a benyomás igaz volt, hisz Élektra valóban létezett, amennyiben viszont benyomása egy Erinnüszt mutatott neki, hamis volt, hiszen nem volt ott Erinnüsz; vagy ugyanígy az a benyomás, amikor valakinek Dión, aki egyébként élő személy, megjelenik álmában, s az illető hamis és üres vonzást tapasztal. (10) Sem nem igazak, sem hamisak a generikus benyomások.922

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave