Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Cicero Akadémikus könyvek 2.77–78937

(1) Talán egyszer megkérdezte [ti. Arkeszilaosz] Zénóntól, mi következik abból, ha a bölcs semmit sem képes felfogni,938 ugyanakkor a vélekedés nem fér össze a bölcsességgel. (2) Zénón, gondolom, azt felelte, a bölcs egyáltalán nem fog vélekedni, mivel létezik olyasmi, amit fel lehet fogni. (3) S vajon mi lenne ez? Zénón, felteszem, azt mondta erre: egy benyomás. (4) De hát milyen benyomás? Erre ő így határozta meg: az a benyomás, mely a valóságosan létező tárgy alapján képződött bennünk lenyomatként és pecsétként annak megfelelően, ahogyan az a valóságban létezik. (5) Amaz nyomban visszakérdezett: akkor is, ha ugyanolyan az igaz benyomás, mint a hamis? (6) Gondolom, Zénón ezen a ponton éles szemmel vette észre, hogy egyetlen benyomást sem foghatunk fel, ha a valóságos tárgytól származó benyomás olyan, hogy ugyanabban a formában akár a nem valóságos tárgytól is származhatna. (7) Arkeszilaosz nagyon helyesen egyetértett a meghatározás kiegészítésével, mivel ő is látta: sem a hamis, sem az igaz benyomás nem fogható fel, ha az igaz olyan, amilyen akár a hamis is lehetne. (8) Ugyanakkor nagy buzgalommal nekilátott érvei kidolgozásának, hogy bebizonyítsa: egyáltalán nincs olyan benyomás, ami úgy származik a valóságos tárgytól, hogy ne származhatna ugyanabban a formában akár a nem valóságostól is. (9) Ez az az egy kérdés, amiben a mai napig sem közeledtek egymáshoz a vélemények.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave