Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Cicero, Akadémikus könyvek 1.41–42 (SVF 1.60 részlete)982

(1) Amit az érzékeléssel megragadtunk, azt nevezte Zénón valódi érzékelésnek, ha pedig oly módon ragadtuk meg, hogy semmilyen érvelés nem tudja elragadni tőlünk, azt tudományos tudásnak983 mondta, az ellenkezőjét meg tudatlanságnak. Ez utóbbiból származik a vélekedés is, amely gyenge, és a tévessel és a nem megragadó [benyomással] áll viszonyban.984 (2) Az előbb985 említett megragadást azonban a tudás és a tudatlanság között helyezte el, és nem sorolta sem a jó, sem a rossz dolgok közé, viszont kijelentette, hogy önmagában is szabad neki hinnünk.986 (3) Következésképpen az érzékelést is hitelt érdemlőnek ítélte, mivel az érzékelésből származó megragadásról, mint az imént mondtam, az volt a véleménye, hogy igaz és megbízható, nem azért, mintha a dolog minden sajátosságát megragadhatná,987 hanem azért, mert semmit sem mellőz, ami a hatáskörébe tartozik, és azért is, mert a természet a tudás mércéjeként ajándékozta nekünk, és egyben olyan kiindulópontként, melynek alapján a dolgokról alkotott fogalmak a lélekbe pecsételődnek, hogy aztán ezek nyomán ne csupán kiindulópontokra, hanem bizonyos szélesebb ösvényekre is rátaláljunk, melyek az értelem988 feltárásához vezetnek. (4) Ellenben az erénnyel és a bölcsességgel összeegyeztethetetlennek tartotta a tévedést, a meggondolatlanságot, a tudatlanságot, a vélekedést, a találgatást és egyáltalán mindent, ami idegen a szilárd és következetes jóváhagyástól.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave