Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Szimplikiosz, Kommentár Arisztotelész Kategóriáihoz (SVF 2.393, részlet)1175

Érdemes megértenünk, hogyan használják a sztoikusok ezeket a neveket. Némelyek véleménye szerint Arisztotelésszel ellentétesen a diszpozíciót [diatheszisz] maradandóbbnak vélik a jellegnél [hexisz]. (2) Valójában nem oktalan e gyanú, azonban a sztoikusok nem a maradandóság fokozatai szerint veszik e kettő különbségét, hanem más jellemzők1176 szerint. Ugyanis azt mondják, hogy a jellegek fokozódhatnak, illetve gyengülhetnek, a diszpozíciók ezzel szemben nem engedik meg sem a fokozást, sem az gyengítést. Ily módon egy pálca egyenes voltát diszpozíciónak mondják, jóllehet könnyen változtatható, hiszen a pálcát meg lehet hajlítani. Ugyanis az egyenesség nem gyengíthető vagy fokozható, és nem engedi meg az inkább vagy kevésbé fokozatait, ezért tehát diszpozíció. Ugyanezen oknál fogva az erények1177 diszpozíciók, nem maradandóságuknál fogva, hanem mert nem engedik meg a fokozást vagy növelést. A szakértelem fajtái viszont, jóllehet ellenállnak a változásnak, nem diszpozíciók.1178 (3) Továbbá a sztoikusok szemében – úgy látszik – a jelleg az adott fajta teljes terjedelméhez hozzátartozik, a diszpozíció viszont a forma teljességéhez és legmagasabb fokú megvalósulásához, akár változhat és módosulhat, mint a pálca egyenessége, akár nem. (4) Nagyobb figyelmet kellene fordítanunk arra a kérdésre is, hogy vajon az állapot [szkheszisz]1179 a sztoikusoknál nem ugyanaz-e, mint a diszpozíció [diatheszisz] Arisztotelésznél, amennyiben a jellegtől felbomlásának könnyű, illetve nehéz voltában különbözik. De ezen a módon sem teremthetünk közöttük egyetértést. Arisztotelész szerint az ingatag egészség diszpozíció, a sztoikusok viszont nem engedik meg, hogy az egészség, bárhogy szolgáljon is, állapot volna, hanem felfogásuk szerint a jelleg sajátságával bír. Úgy gondolják ugyanis, hogy az állapotokat szerzett kondíciók jellemzik, a jellegeket viszont belülről fakadó tevékenységek. (5) Tehát a jellegeket szerintük nem tartamuk vagy erősségük specifikálja, hanem egy bizonyos sajátság és ismertetőjegy.1180 Ahogyan a gyökérrel bírók különböző mértékben vernek gyökeret, de megtalálható bennük egyetlen közös sajátság, ti. hogy a földbe kapaszkodnak, úgy a jelleget azonosként szemléljük a nehezen és a könnyen változó dolgokban. Általánosságban igaz, hogy sok dologban, melyeket nemüknél fogva valamilyen minőség jellemez, csökkent mértékben van meg az a sajátság, mely az adott fajtába sorolja őket, ahogyan a savanyú bor, a keserű mandula és a molosszoszi vagy a máltai kutyák esetében van. Mindezek magukon viselik nemük ismertetőjegyét, azonban csekély és csökkent mértékben, és jellegük, már ami magát az ezt meghatározó leírást illeti, megmarad egyetlen kondícióban; de gyakran könnyű megváltoztatni valami más okból kifolyólag.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave