Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Sextus Empiricus, A tudósok ellen 8.254–255 (SVF 2.221, részlet)1269

(1) Továbbá, a sztoikusok azt mondják, hogy a jelnek jelenvaló dolog jelenvaló jelének kell lennie. (2) Mert némely emberek megtévelyednek, és azt akarják állítani, hogy egy jelenvaló dolog egy elmúlt dolognak is lehet a jele, mint például: „Ha ez az ember varas, akkor ez az ember megsebesült.” Mert az, „hogy varas”, jelenvaló, mivel szemmel látható, de az, hogy megsebesült, múlt, mivel már nincsen sebe. Azt is akarják állítani, hogy egy jelenvaló dolog egy jövendő dolognak is jele lehet, ahogyan egy efféle feltételes állításban foglaltatik: „ha ez az ember megsebesült a szívén, akkor ez az ember meg fog halni.” Ugyanis azt mondják, hogy a szív sebe már jelen van, de a halál a jövőben. (3) Akik ilyen állításokat tesznek, nem számolnak azzal, hogy bár a múlt és a jövő különböznek, a jel és az, amire utal, még az ilyen esetekben is egy jelenvaló dolog, mely egy jelenvaló dologra vonatkozik. (4) Mert az előbbi példában… a sebesülés már megtörtént, és elmúlt, de az „ez az ember megsebesült” propozíció jelenvaló, bár olyasmiről mondjuk, ami már megtörtént. És ebben a példában: „Ha ez az ember megsebesült a szívén, akkor ez az ember meg fog halni”, a halál a jövőben van, de az „ez az ember meg fog halni” propozíció, bár jövőbeli dologról mondjuk, jelenvaló, mert már most is igaz.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave