Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Calcidius 220 (SVF 2.879, részlet)1316

(1) Khrüszipposz a következőket mondja: „Bizonyosan egy és ugyanazon dolog révén lélegzünk és élünk. (2) De a természetes lehelet1317 révén lélegzünk. (3) Tehát ugyanezen lehelet révén élünk is. (4) De a lélek révén élünk. (5) Azt találjuk tehát, hogy a lélek természetes lehelet… (6) A lélek részei székhelyükből, a szívből mint kútfejükből áradnak ki, és szétterjednek az egész testben, minden tagját mindenütt életlehelettel töltik meg, irányítják és kormányozzák számtalan különféle erővel – a táplálással, a növekedéssel, a helyváltoztató mozgással, az érzéki megismeréssel, és a cselekvésre való késztetéssel. (7) A lélek egésze kiterjeszti az érzékeket – melyek az ő sajátos funkciói – ama vezérlő részből mint törzsből, hogy hírnökei legyenek annak, amit észlelnek, míg ő maga ítéletet mond a hírül adott dolgokról, mint a király. (8) Azok a dolgok, melyeket érzékelnek, összetettek, hiszen testek, és az egyes érzékek egy meghatározott dolgot észlelnek, az egyik a színeket, a másik a hangokat1318 …és mindezeket a jelen vonatkozásában;1319 de egyik érzék sem emlékezik arra, ami elmúlt, és nem is gyanítja a jövőt. (9) A belső megfontolás és mérlegelés1320 dolga, hogy mindegyik érzékelés állapotát megértse, és kikövetkeztesse a hírül adottakból, hogy mi is az illető dolog, s hogy befogadja, mikor jelenvaló, emlékezzen rá, mikor távol van, és előre lássa, mikor eljövendő.”

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave