Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Cicero, Az istenek természetéről 2.12–151360

(1) Ennélfogva a fő dologban minden nép minden fia egyetért. Mindenkivel vele születik, szinte a lelkébe van vésve a gondolat, hogy vannak istenek.1361 Hogy milyenek, erről eltérően vélekednek, de hogy léteznek, ezt senki sem tagadja. (2) A mi iskolánk képviselője, Klenathész azt mondta, hogy négy okból kifolyólag alakultak ki az istenekre vonatkozó elgondolások az emberek lelkében. (3) Elsőnek azt említette, amiről az imént beszéltem, s ami a jövő megérzéséből fakad. (4) A második tényező az, hogy rengeteg előnyt élvezünk, amelynek forrása a kellemes éghajlat, a föld termékenysége, és megannyi más hasznos dolog bősége. (5) A harmadik ok az, amely rémületben tartja a lelkeket a villámlással, a viharokkal stb. … Mindezektől megriadva az emberek sejteni kezdték, hogy van valami égi és isteni erő. (6) Kleanthész szerint a negyedik és talán a leghatalmasabb ok a szüntelenül egyenletes mozgás: az ég, a Nap, a Hold összehangolt körforgása, az összes csillag változatossága, haszna, szépsége és rendje. Ezeknek már a puszta látványa is kellőképpen mutatja, hogy mindez nem lehet véletlen. Miként ha valaki belép egy házba vagy tornacsarnokba vagy a fórumra, és látja, hogy minden tervszerű, megvan a mértéke és rendszere, akkor nem gondolhatja azt, hogy ezek ok nélkül vannak, hanem felismeri: van valaki, aki kormányoz, és akinek engedelmeskednek; ugyanúgy vagy még sokkal inkább arra kell következtetnie ilyen rengeteg mozgás, ennyi roppant változás közepette, ily sok és hatalmas dolog rendje mellett, amelyben még sohasem kellett csalatkozni a határtalan és végtelen idő óta, hogy a természetnek e lenyűgöző mozgásait egy bizonyos elme irányítja.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave