Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Porphüriosz, Tartózkodás a húsevéstől 3.20.1, 3 (tartalmazza a SVF 2.1152 részletét)1390

(1) Bizonyára hihető Khrüszipposznak azon állítása, mely szerint az istenek önmagunk és egymás kedvéért alkottak minket, az állatokat pedig a mi kedvünkért: a lovakat, hogy segítségünkre legyenek a háborúban, a kutyákat, hogy a vadászatban, a leopárdokat, medvéket és oroszlánokat, hogy gyakoroljuk magunkat a bátorságban. Ami a disznót illeti, a legínycsiklandóbb finomságot, ő nem másért született, mint hogy levágjuk, és húsához a lelket isten fűszerként keverte abbéli igyekezetében, hogy jó konyháról gondoskodjék számunkra. … (2) Nos, fontolja meg mindenki, aki ezt valamennyire is hihetőnek és istenhez illőnek találja, hogy miként válaszol majd Khrüszipposz arra az érvre, amit Karneadész hozott fel: „Minden, ami csak természettől lett, jótéteményben részesül, ha eléri azt a célt, amire természettől való és amire született.1391 (A „jótéteményt” itt tág értelmében kell vennünk: arra kell gondolnunk, amit ezek az emberek „előnynek” mondanak.)1392 De a disznó természettől arra született, hogy levágják és megegyék, s ha ez történik vele, eléri azt, amire természettől született, és jótéteményben részesül.”

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave