Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Cicero, A végzetről 7–81446

(1) Térjünk vissza Khrüszipposz kelepcéire! Először is a környezeti hatásokkal kapcsolatban adjunk neki választ, a többiről majd később beszélünk. Látjuk, hogy milyen nagy különbségek vannak a tájak természeti viszonyai között. Egyesek egészségesek, mások ártalmasak; egy helyütt az emberek a túlcsordulásig flegmatikusak, másutt szárazak és kiaszottak; és még számos más jellegzetesség létezik, amely miatt egyes vidékek igen sok tekintetben különböznek egymástól. Athénban híg a levegő: sokan úgy vélik, ettől olyan éles eszűek az attikaiak. Thébában sűrű, így hát a thébaiak zömökek és jó erőben vannak. (2) Mindazonáltal nem a híg levegő teszi, hogy valaki Zénón vagy Arkeszilaosz avagy Theophrasztosz előadását hallgatja, és nem a sűrű levegő okozza, hogy valaki inkább a nemeai játékokon próbál győzelmet aratni, mint az iszthmosziakon. … (3) Tekintve,1447 hogy az emberek természete eltérő, így egyesek az édes, mások a kesernyés ízben lelnek élvezetet, van, aki buja, hirtelen haragú vagy gőgös, és vannak olyanok, akik irtóznak az efféle vétkektől –, minthogy tehát természet és természet között ily nagy különbség létezik – mondja ő –, miért lenne olyan rendkívüli, hogy ezeket a különbségeket eltérő okok hozzák létre?

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave