Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Seneca, Erkölcsi levelek 121.6–15 (részletek)1475

(1) Saját tagjait senkinek sem esik nehezére megmozdítani; senki nem bizonytalankodik, amikor működésbe hozza önmagát. Az állatok már rögtön születésükkor így viselkednek; e tudás birtokában jönnek a világra… (2) Olyannyira nem a fájdalomtól való félelem hajtja őket [tagjaik megfelelő mozgatására], hogy még akkor is természetes mozgásukra törekednek, amikor a fájdalom akadályozza őket ebben. Egy csecsemő, amely éppen a felállást és az önálló járást gyakorolja, mihelyst erejét próbára teszi, elesik, és sírva kel fel újból, mindaddig, amíg fájdalmak közepette meg nem tanulja, amit a természet követel… Egy hanyatt fordított teknőc nem érez fájdalmat, ám a természetes testhelyzet iránti vágy mégsem hagyja nyugodni: addig küszködik és billeg, amíg lábra nem kap ismét. Tehát minden állat észleli a saját alkatát; ez magyarázza, hogy tagjait ilyen könnyűszerrel használja… (3) Az élet minden egyes szakaszához tartozik egy sajátos alkat; más a csecsemőé és más a fiúé, <az ifjúé> és az öregemberé. Mindenki ahhoz az alkathoz kötődik a sajátjaként, amellyel éppen rendelkezik.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave