Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Epikurosz, Levél Hérodotoszhoz 56–59102

(1) Továbbá, nem szabad úgy tartanunk, hogy egy határolt testben végtelen számú anyagi részecske van, sem pedig, hogy ezek bármilyen kicsik lehetnek. (2) Ezért nem csupán azt kell kizárnunk, hogy a testet a végtelenségig kisebb és kisebb részekre vághatjuk, nehogy minden dolgot gyengének tüntessünk fel, és az összetett dolgokra vonakozó elképzeléseink103 arra kényszerítsenek bennünket, hogy a létezőket felmorzsoljuk és nemlétezővé aprózzuk el,104 (3) hanem azt sem szabad hinnünk, hogy a határolt testeken belül a végtelenségig haladhatunk egyik résztől a másikig, akár úgy, hogy ezek mindig kisebbek. (4) Hiszen először is lehetetlen elgondolni, miként is történhetne ez meg, ha egyszer valaki azt mondja, hogy egy dologban végtelen számú anyagi részecske van, vagy tetszőlegesen kicsik. (5) Továbbá, miképp maradhatna e nagyság határolt? Hiszen világos, hogy ez a végtelen sokaságú anyagi részecske is mind valamilyen nagysággal bír, és legyenek bármilyen kicsik, a belőlük álló nagyság is végtelen volna. (6) Végül, mivel a határolt testnek van megkülönböztethető szélső pontja, még ha azt nem szemlélhetjük is önálló létezőként, nem lehetséges, hogy a rákövetkezőt is ne ugyanilyennek gondoljuk, és ezen a módon sorjában előrehaladva lehetségesnek kellene lennie, hogy ennyiben gondolatban elérkezzünk a végtelenhez.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave