Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Sztobaiosz 2.63, 6–24 (SVF 3.280, részlet)1645

(1) Mindazon erények, amelyek tudományok és a szakértelem fajtái,1646 közös tételekből épülnek fel, és – mint említettük – a végcéljuk is azonos.1647 Ezért aztán el sem választhatók egymástól. Mert aki az egyiknek birtokában van, az összessel rendelkezik, és aki az egyik szerint cselekszik, az az összes többi szerint is cselekszik. Különböznek viszont egymástól fő szempontjuk tekintetében. (2) Mert a bölcs belátás fő szempontja elsődlegesen annak az elméleti tanulmányozása és megtétele, amit meg kell tennünk; másodsorban pedig az elosztást, < választást és kitartást> igénylő dolgok tanulmányozása is avégett, hogy tévedhetetlenül tegyük meg, amit meg kell tennünk. (3) A mértéktartás sajátos fő szempontja elsődlegesen a késztetések kiegyensúlyozottá tétele és elméleti tanulmányozásuk; másodsorban viszont a többi erények alá eső dolgok tanulmányozása is avégett, hogy tévedhetetlenül viseljük magunkat a késztetések terén. (4) Hasonlóképpen a bátorságnak is fő szempontja elsődlegesen mindazon dolgok tanulmányozása, amik kitartást igényelnek, másodsorban viszont a többi erények alá tartozó dolgoké is. (5) Az igazságosság pedig elsődlegesen arra figyel, hogy kivel-kivel érdeme szerint bánjunk; másodsorban viszont a többi szempontra is. (6) Mert az összes erénynek tekintettel kell lennie az összes erény tárgyaira és egymáséira is.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave