Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Epiktétosz, Beszélgetések 1.1.7–121699

(1) Amint az helyénvaló volt, az istenek egyedül a legkiválóbb, mindenekfölött uralkodó dolgot helyezték a mi hatalmunkba: a benyomásaink helyes kezelését. (2) A többi dolgot nem helyezték a mi hatalmunkba. Tán azért, mert nem akarták? Úgy gondolom, ha képesek lettek volna, mást is ránk ruháztak volna, ám erre minden bizonnyal képtelenek voltak. Hiszen a földön élünk, földies test és földies társak közösségében; hogyan is volna lehetséges, hogy ezekben a viszonyokban a külső dolgok ne jelentsenek akadályokat számunkra? (3) De mit is mond Zeusz? „Epiktétosz, ha lehetséges lett volna, hitvány kis testedet s vagyonkádat szabadnak és akadályozhatatlannak alkottam volna. Csakhogy ne feledd ám, hogy ez a test nem a tiéd, hanem ügyesen összegyúrt sár. Mivel ezt nem tehettem meg, ezért adtunk neked egy részt a magunk természetéből: a késztetésnek és az elutasításnak, a vágynak és a viszolygásnak, egyszóval, a benyomások kezelésének készségét. Ha gondot fordítasz rá és beléhelyezed a dolgaidat, semmi sem fog akadályozni, lebéklyózni, nem siratsz meg, nem kárhoztatsz és nem hízelegsz körül senkit.”

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave