Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Epiktétosz, Beszélgetések 4.12.15–191830

(1) Először is tehát ezeket az elveket kell készenlétben tartanunk; semmit se tegyünk nélkülük! A lelkünket folyamatosan erre a célpontra kell irányítanunk: ne keressünk semmilyen külsődleges, semmilyen számunkra idegen dolgot, hanem csak azt, amit kijelölt ő, akinek ez a hatalmában áll: az erkölcsi szándékunk hatáskörébe tartozó dolgokat,1831 mégpedig teljes erőnkből. A többit pedig úgy fogadjuk, ahogyan éppen adódnak.1832 (2) Ezeken kívül arra kell emlékeznünk, hogy kik vagyunk, mi a megnevezésünk, és viszonyaink igényeinek megfelelően kell megpróbálnunk teljesíteni a hozzánk illő feladatokat: emlékeznünk kell arra, mikor van ideje az éneklésnek, mikor van ideje a játéknak, és kiknek a társaságában. Mi az, ami nem helyénvaló? … Mikor és kin kell gúnyolódni, mikor és kit kell kinevetni, mikor és kivel kell kapcsolatba kerülni? És végül: hogyan őrizheti meg az ember a társas kapcsolatban azt, ami önmagához tartozik?1833 … (3) Akkor hát lehetséges, hogy minden tévedéstől mentesek legyünk? Nem, ez képtelenség; ám az lehetséges, hogy szüntelenül erőfeszítéseket tegyünk, hogy ne kövessünk el hibát. Meg kell elégednünk azzal, hogy ha figyelmünk sohasem lankad, legalább néhány hibát elkerülünk.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave