Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Cicero, Akadémikus könyvek 1.43–461887

(1) Ekkor Varro azt mondta: „Most hát rajtad a sor; minthogy elszakadtál a régiek felfogásától1888 és elfogadod Arkeszilaosz újításait, a te tiszted feltárni, hogy milyen szakadás történt és mi okból, hogy lássuk, joggal pártoltatok-e el.” (2) Erre én [ti. Cicero] hozzáfogtam beszédemhez: „Tudomásom szerint Arkeszilaosz az egész vitát Zénónnal szemben indította el, nem azért, mintha kötekedni akart volna vele vagy fölébe kerekedni – legalábbis szerintem –, hanem azon dolgok homályos volta miatt, amelyek korábban Szókratészt tudatlansága beismerésére indították. De nemcsak őt, hanem őelőtte Démokritoszt, Anaxagoraszt és Empedoklészt is,1889 sőt szinte valamennyi régi filozófust, akik mind azt hangoztatták, hogy nincs semmi, amit megismerhetnénk, megragadhatnánk vagy tudhatnánk, hiszen érzékelésünk korlátozott, értelmünk gyenge, életünk pályája rövid, akárcsak azt – hogy Démokritoszt idézzük –, hogy az igazság elérhetetlen mélységbe süllyedt, a vélekedés és a szokás irányít mindent, az igazságnak semmi tere nem maradt, és minden tényre sötétség borul. (3) Arkeszilaosz tehát azt állította, hogy semmit sem tudhatunk, még azt az egy dolgot sem, amit Szókratész a maga számára fenntartott: hogy tudja, hogy nem tud semmit. Nézete szerint ily nagy homály fed mindent, és semmi sincs, amit tisztán láthatnánk vagy megérthetnénk. (4) Ezen okoknál fogva – folytatja – senkinek sem szabad semmit kijelentenie vagy állítania, sem pedig jóváhagyásával megerősítenie, hanem mindenkinek úrrá kell lennie elhamarkodott ítéletalkotásán, és vissza kell tartania attól, hogy megiramodjon. Ez az elhamarkodottság akkor a legfeltűnőbb, amikor olyasmit fogadunk el, ami hamis vagy nem megragadható, és nincs annál szégyenletesebb, mint amikor valaminek a megragadását és felfogását megelőzi a jóváhagyás és az elfogadás. (5) Ezzel az érveléssel összhangban járt el, amikor valamennyi felfogás ellen érvelve beszélgetőtársait a legtöbb esetben eltérítette a saját véleményüktől, aminek révén azok belátták, hogy ugyanabban a kérdésben mindkét oldalról elhangzott vélemények azonos súlyúak, s így könnyebben tudták megvonni jóváhagyásukat mind a két állásponttól. (6) Ezt az Akadémiát nevezik újnak, de szerintem ez a régi, amennyiben a régi Akadémiához soroljuk Platónt, akinek a könyveiben semmiféle állásfoglalást nem találunk, viszont számos példát az ellentétes álláspontok mellett való érvelésre, s ahol minden csak kutatás tárgya, és sehol egy állítás, amely bizonyosságra tartana igényt. De mégis, amelyiknek a tanait te [ti. Varro] ismertetted, legyen az a Régi Akadémia, s nevezzük ezt az Új Akadémiának; ez utóbbi egészen Karneadészig, aki Arkeszilaosz után a negyedik vezetője volt, megmaradt az arkeszilaoszi tanításnál.”

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave