Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Numéniosz (Euszebiosz, Felkészítés az evangéliumra 14.6.4–6)1904

(1) Miután így innen-onnan összeszedte képzettségét,1905 Arkeszilaosz Pürrhón tanításainál kötött ki (leszámítva azt, hogy nem nevezte magát pürrhónikusnak): mindent tagadott. Legalábbis a szkeptikus Mnaszeasz, Philomélosz1906 és Timón szkeptikusnak nevezik, ugyanúgy, ahogy maguk is azok voltak – hiszen ő is mindentől megtagadta az igazságot, a hamisságot és a meggyőző erőt.1907 (2) Jóllehet pürrhóni tanításai miatt joggal hívhatták volna pürrhónikusnak, szeretője1908 iránti tiszteletből továbbra is megtartotta az „akadémikus” elnevezést. Valójában tehát pürrhónikus volt, csak a név hibádzott; akadémikus viszont a legkevésbé sem, hacsak nem névleg. Nem hiszek ugyanis a knidoszi Dikaioklésznek,1909 aki azt állítja Értekezések című művében, hogy Arkeszilaosz Theodórosz tanítványaitól és a szofista Bióntól való félelmében, akik támadták a filozófusokat, és cáfolatukban semmilyen eszköztől nem riadtak vissza, óvakodva, nehogy bajba keveredjék, sugallta azt, hogy semmilyen egyértelmű tanítással nem rendelkezik, és úgy alkalmazta az ítéletfelfüggesztést, ahogyan a tintahalak terítik szét maguk körül fekete festéküket. Ezt bizony én nem hiszem.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave