Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Plutarkhosz, Kólótész ellen 1120C, 1121E–1122A1912

(1) Miután Kólótész végzett a régiek tárgyalásával, a vele egy időben élt filozófusok ellen fordul, akik közül egyiket sem nevezi meg… sejtésem szerint azonban először is a kürénéieket, másodszor pedig Arkeszilaoszt és az őt követő akadémikusokat szeretné megcáfolni. Ez utóbbiak azok, akik mindennel kapcsolatban felfüggesztették ítéletüket… (2) Ezt a mi epikureusunkat,1913 úgy tűnik, irigységgel töltötte el Arkeszilaosz hírneve, akit abban az időben minden más filozófusnál többre becsültek.1914 Azt mondja ugyanis, hogy Arkeszilaosz nem mondott semmi eredetit, de sikerült ezt a hitet és vélekedést keltenie a nem eléggé műveltekben… (3) Arkeszilaosztól azonban olyannyira távol állt az a vágy, hogy az újító hírnevére tegyen szert, vagy hogy a régiek tanításai közül bármit is a sajátjaként tüntessen fel, hogy a kortárs szofisták azzal vádolták: Szókratésznek, Platónnak, Parmenidésznek és Hérakleitosznak tulajdonította az ítéletfelfüggesztésre, illetve a dolgok megragadhatatlan voltára vonatkozó tanítását, nem mintha azok rászorultak volna, hanem mert e tanításokat próbálta megerősíteni azáltal, hogy nagy megbecsültségnek örvendő férfiakra vezette vissza őket. Így hát Arkeszilaosz nevében köszönet Kólótésznek és bárkinek, aki kimutatja, hogy az akadémiai gondolkodásmód a régiektől maradt Arkeszilaoszra.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave