Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Sextus Empiricus, A pürrhónizmus alapvonalai 1.232–2341915

(1) Arkeszilaosznak viszont, akit a középső Akadémia alapítójának és vezetőjének mondtunk, úgy tűnik, igencsak sok köze van a pürrhóni érvelésekhez, olyannyira, hogy iskolája csaknem azonos a miénkkel. (2) Hiszen azt találjuk, hogy semminek a meglétéről vagy meg nem létéről nem nyilatkozik, sem nem részesít semmit előnyben valami mással szemben a hitelesség vagy hiteltelenség szempontjából, hanem ítéletét mindennel kapcsolatban felfüggeszti. (3) Azt is mondja, hogy az [etikai] végcél az ítéletfelfüggesztés, amivel együtt – mint arról már szóltunk – a lélek zavartalan állapota is bekövetkezik. Azt is mondja továbbá, hogy az egyedi ítéletfelfüggesztés jó, az egyedi jóváhagyás viszont rossz. (4) Talán csak annyit mondhatunk ezzel szemben, hogy mi mindezt aszerint mondjuk, ahogyan a dolgok tűnnek a számunkra, és nem állítjuk szilárdan, ő viszont a dolgok természetére vonatkoztatja ugyanezt, és így azt mondja, hogy maga az ítéletfelfüggesztés jó, a jóváhagyás pedig rossz. (5) Ha pedig hinni kell a róla mondottaknak, akkor – úgy mondják – első ránézésre pürrhónikusnak tűnt, valójában azonban dogmatikus volt. Minthogy azonban társait az aporetikus módszer révén tette próbára, vajon természetük alkalmas-e a platóni tanítások befogadására, azt gondolták róla, hogy ő maga aporetikus gondolkodó, noha Platón tanításait adta tovább azoknak a társaknak, akiket erre természetük alkalmassá tett.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave