Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Galénosz, A legkiválóbb tanításról 11934

(1) Favorinus szerint a mindkét oldal mellett való érvelés a legkiválóbb tanítás. Így nevezik az akadémikusok azt az érvelési módot, amikor ellentétes tézisek mellett sorakoztatnak fel érveket. A régebbi akadémikusok felfogása szerint ez az érvelési mód az ítélet felfüggesztésében végződik; ítéletfelfüggesztésen azt értik, amit mi határozatlanságnak mondhatnánk,1935 vagyis amikor semmivel kapcsolatban nem jutunk határozott eredményre, és nem teszünk szilárd kijelentést. (2) Az újabb akadémikusok viszont – és ez nem csak Favorinusra igaz – olykor odáig viszik az ítéletfelfüggesztést, hogy még azt sem fogadják el, hogy a Nap megragadás tárgya lehet; máskor viszont odáig mennek az ítéletalkotásban, hogy még a tanítványaikra is rábízzák, hogy ítéletet alkossanak, anélkül, hogy először felvilágosítanák őket a tudományos tudás kritériuma felől… Favorinus is… Alkibiadész című írásában azért dicséri az akadémikusokat, mert az ellentétes tézisek mindegyike mellett hoznak fel érveket, és mert megengedik a tanítványaiknak, hogy ők válasszák ki azt, amelyik inkább igaz. (3) Ebben a művében azt mondja, hogy meggyőzőnek tűnik számára: semmi sem megragadható; a Plutarkhoszban viszont, úgy tűnik, megengedi, hogy van valami, ami szilárdan megismerhető.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave