Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Névtelen szerző, Kommentár Platón Theaitétoszához, 60.48–61.462005

(1) Miután Theaitétosz, akit arról kérdeztek, hogy mi a tudás, azt mondja, hogy „legalábbis most úgy látszik”,2006 Szókratész elégedetten fogadja, hogy nem habozik kimondani, minek tűnik neki és minek hiszi a tudást. A kifejezést ugyanis nem abban a pürrhóni értelemben használja itt, mely szerint az embernek semmiről sem szabad határozottan tantételeket felállítania, hanem csak annyit mond, hogy neki így tűnik. (2) Pürrhón szerint ugyanis nem kritérium sem az értelem, sem az igaz benyomás, sem a meggyőző benyomás, sem a megragadó benyomás, sem más hasonló dolog, hanem az, ami most neki éppen úgy tűnik. (3) Arról viszont, hogy valóban olyan vagy nem olyan, mint amilyennek látszik, nem mond semmit, minthogy úgy véli, hogy az ellentétes álláspontok melletti érvek egyforma erősek, a benyomások egymást kiegyenlítik, és így nincs bennük semmilyen különbség igaz és hamis, meggyőző és nem meggyőző, világos vagy homályos, megragadó vagy nem megragadó voltuk tekintetében – hanem azt gondolja, hogy az összes benyomás hasonló. De még ezt sem tantételként fogalmazza meg, ami ebből következik, ti. hogy az éppen adódó benyomás szerint éljünk – nem azért, mert a benyomás igaz, hanem azért, mert neki most éppen így tűnik.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave