Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Sextus Empiricus, A pürrhónizmus alapvonalai 1.129–132

(1) A hetedik mód, mint mondtuk, a dolgok mennyiségén és felépítésén alapul. Felépítésen egyszerűen a dolgok szerkezetét, összeállítását értjük. Nyilvánvaló, hogy ennek a módnak az alapján is kénytelenek vagyunk a dolgok természetét illetően ítéleteinket felfüggeszteni. (2) Például a kos szarvából készül őrlemény, amikor ebben a formában, vagyis nem összetett dologként látjuk, akkor fehérnek tűnik, viszont összetett dologként, a szarv valóságos mivoltában feketének látszik. … Az egymástól elkülönített homokszemcsék érdesnek tűnnek, egyetlen halomba rakva azonban a puhaság és finomság érzetét keltik az emberben. … (3) A mértékkel fogyasztott bor erőt ad, de ha többet iszunk a kelleténél, elgyengíti a testet. Az étel, hasonlóképpen, mennyiségétől függően különböző hatást eredményez: ha sokat fogyasztunk belőle, akkor emésztési zavarok és hasmenés útján tisztítja meg a testet. (4) Ezekben az esetekben is képesek leszünk megállapítani, hogy milyen a finomra őrölt szarv, és milyen a sok finom részecskéből álló összetett szarv… és képesek leszünk a homok…, a bor, az étel esetében viszonylagos tulajdonságaikat megállapítani, a dolgok önmagában vett természetét azonban nem leszünk képesek leírni a benyomásoknak a dolgok felépítéséből következő ellentmondásos volta miatt.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave