Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


Sextus Empiricus, A tudósok ellen 9.237–2402026

(1) És ha létezik valamilyen ok, akkor az vagy önmagában elégséges módon és kizárólag a saját hatóképességére támaszkodva lesz valaminek az oka, vagy pedig segédokként szüksége van még a hatást elszenvedő anyagra is, úgyhogy az okozatot a két dolog összjátékának a függvényében kell elgondolnunk. (2) Mármost ha az a természete, hogy önmagában elégséges módon és kizárólag a saját hatóképességére támaszkodva képes hatást gyakorolni másra, akkor – minthogy mindvégig birtokában van önmagának és saját hatóképességének – mindenkor létre kellene hoznia az okozatot, és nem szabadna egyes esetekben hatnia, más esetekben tétlenkednie. (3) Ha pedig, mint a tantételeket hirdetők némelyike állítja, az ok nem az önálló és mástól független, hanem a viszonylagos dolgok körébe tartozik, minthogy őt és a hatást elszenvedő dolgot egymással összefüggésben szemléljük, a következmények még gyászosabbak. (4) Mert ha az egyiket és másikat – a ható és a hatást elszenvedő dolgot – egymással összefüggésben gondoljuk el, két nevük lesz, úgymint ható és hatást elszenvedő, de egyetlen elgondolásról van szó. Ezáltal pedig a hatóképesség nem inkább őbenne, mint a hatást elszenvedőnek mondott dologban lesz meg. Mert ahogyan emez sem képes semmilyen hatást eredményezni a hatás elszenvedőjének mondott dolog nélkül, úgy a hatást elszenvedőnek mondott dolog sem képes emennek a jelenléte nélkül hatást elszenvedni. (5) Ebből pedig az következik, hogy az okozatot létrehozó hatóképesség nem inkább létezik tárgyszerűen őbenne, mint a hatást elszenvedő dologban.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave