Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


436 A similitudine et transitione kifejezést széles körben félreértés övezi. Sok értelmező követte Philippson [240] magyarázatát, mely szerint a frázis a „hasonlósági következtetést” (kath’ homoiotéta metabaszisz) jelenti – ez utóbbi Philodémosz megjelölése a hasonlóság módszerére (erről lásd 18F–G). Az e hipotézisre épülő elterjedt olvasat szerint e szöveg azt állítja, hogy az istenek természetére képmásaik hozzájuk való hasonlósága alapján következtetünk. Ezen értelmezés azonban figyelmen kívül hagyja, hogy a metabaszisz a fogalomalkotás egy módját is jelölheti. Hogy mi lehet itt az „átmenet” értelme, F 2–3 hasonlatából láthatjuk. A hasonlóságot (similitudo) mint korábbi különálló szakaszt kell elgondolnunk. Cicero szóhasználata és G kevés kételyt hagy afelől, hogy a képmások egymáshoz való hasonlóságára kell gondolnunk, nem pedig a képmások és az istenek között fennálló hasonlóságra. Az utalás a hasonló képmások sorozatának kinematografikus hatására történik. Ez szolgáltatja a boldog emberi lény első benyomását, amelyet „átmenet” (transitio) útján oly módon fokozunk, hogy egy örökkévaló és a legnagyobb mértékben boldog lény képzetét nyerjük belőle.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave