Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Kultúrák közötti különbségek

Számos formában találkozhatunk a metaforák kultúrák közötti különbségeivel. Ezen megnyilvánulási formák egyike az, hogy a generikus és a specifikus szintű metaforák eltérő módon illeszkednek egymáshoz. Kulturális különbségek akkor is felléphetnek, ha egy adott kultúra másféle forrástartományok által konceptualizál egy céltartományt, illetve ha egy bizonyos forrástartománnyal más céltartományokhoz biztosít elérést. Az is előfordulhat, hogy két nyelv/kultúra azonos fogalmi metaforákat használ, de eltérőek a preferenciák a fogalmi metaforák használatát illetően. Végezetül azzal a lehetőséggel is számolnunk kell, hogy egyes fogalmi metaforák csak egy bizonyos nyelvben/kultúrában fordulnak elő. A továbbiakban részletesebben megvizsgáljuk a kongruencia és az alternatív metaforikus konceptualizáció eseteit.

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave