Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


A forrástartomány

Ugyanannak a forrástartománynak az eltérő konceptualizációi metaforák közti különbségek kialakulásához vezethetnek. A térbeli mozgás forrástartományát például az angol és a török nyelv másképpen konceptualizálja (Özçalışkan 2003a, 2003b, 2004a, 2004b). Az angol nyelvben a mozgással kapcsolatos igék elsősorban a mozgás módjára fókuszálnak (pl. walk – „sétál”, run – „fut”, march – „menetel”), míg a török nyelvben az ilyen igék nem a mozgás módját, hanem annak irányát kódolják, ugyanúgy, mint a magyar lehull, jön, elmegy stb. igék esetében. Az események e kétféle konceptualizációja arra mutat rá, hogy a tér mint forrástartomány – bár mindkét nyelvben létezik – az angolban elsősorban a mozgás módjára, míg a törökben a mozgás irányára fókuszál. A két verzió közös elemeit egy nagyon általános, generikus séma tartalmazza, amely aztán a két nyelvben eltérő módon kerül specifikálásra. Özçalışkan továbbá megjegyzi, hogy a két verzió közötti különbség (vagyis az, hogy a generikus séma mely elemei kerülnek fókuszba) egyben hatással lehet arra is, hogy miként értelmezik a céltartományt a beszélők. Ez azt jelenti, hogy a beszélt nyelv befolyással bírhat a gondolkodásra (lásd a Sapir–Whorf-hipotézist a II. fejezetben).

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave