Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


A jelentésalkotás aspektusai

Az elmúlt évtizedekben a megismerés, a jelentés és a kultúra tanulmányozásában – a különböző tudományterületeken – egyfajta konvergencia érvényesült. Ez a konvergencia vezetett a kognitív tudomány mint interdiszciplináris tudományág kialakulásához. A kognitív tudomány több olyan tudományterület eredményeit is felhasználja (pl. kognitív pszichológia, mesterséges intelligencia, nyelvészet, kognitív antropológia stb.), amelyek mind a megismerést (kogníciót) tanulmányozzák. E különböző tudományterületek művelői között még nem született teljes konszenzus sem kutatásuk tárgyáról, vagyis az elméről/gondolkodásról és annak folyamatairól, sem annak a nyelvhez és a kultúrához fűződő viszonyáról. Létezik azonban e tudományágak között egy, amely megpróbálja szintetizálni a többi társterület eredményeit – ez a kognitív nyelvészet. Nem kívánjuk azt állítani, hogy a kognitív nyelvészet minden egyes megállapítása minden körülmények között helytálló, de tény, hogy ma ez az a tudományterület, amely a leginkább képesnek tűnik a jelentésről és annak a megismeréshez, a nyelvhez és a kultúrához fűződő kapcsolatáról a leginkább koherens és szisztematikus állításokat megfogalmazni.

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave