Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Miért van szükség az alapnevekhez köthető kategorizációra?

Az egyik leglényegesebb kérdés maradt még hátra az alapnevekhez köthető kategorizációt illetően: miért van egyáltalán szükség arra, hogy ezen a szinten kategorizáljunk tárgyakat vagy eseményeket? A válasz a kategorizáció két, egymásnak ellentmondó funkciójában rejlik: egyfelől szeretnénk a hasonlónak tűnő dolgokat együvé csoportosítani – ezért azok a tárgyak, amelyeknek „négy lábuk van”, „ülésre használhatók” és esetleg „karfájuk és háttámlájuk van”, a SZÉK kategóriájába kerülnek. Másfelől szeretnénk, ha a kategóriáink a tárgyak vagy események közötti különbségeket is tükröznék – ugyanúgy, ahogy megkülönböztetjük a széket az asztaltól vagy a kanapétól. Az alapnevekhez köthető kategorizáció elvben optimális megoldását kínálja az előbbi ellentmondás feloldásának. A kategorizációnak ezen a szintjén ugyanis olyan dolgokat csoportosítunk össze egymással, amelyek a lehető legjobban hasonlítanak egymásra, ám a létrejövő kategóriák egyszersmind a lehető legnagyobb mértékben különböznek is egymástól. A fölérendelt szinten ezzel szemben a kategóriák tagjai meglehetősen eltérnek egymástól (pl. a BÚTOR esetében a szék, az asztal vagy a kanapé mind-mind teljesen különböző tárgyra utal). Az alárendelt szinten is megeshet, hogy az egyes kategóriák (pl. ETETŐSZÉK, GYEREKÜLÉS) tagjai hasonlítanak egymásra, azonban a kategóriák között is nagy lesz a hasonlóság (az etetőszék hasonlít az autóba szerelhető gyerekülésre). Más szóval az alapnevek ésszerű kompromisszumot jelentenek ahhoz, hogy a kategorizáció két ellentétes követelményét egyszerre teljesíthessük. Ekképpen egy olyan kategorizációs szint jön létre, ahol a körülöttünk lévő tárgyak vagy események közötti különbségeket maximálisan fenntartjuk, ám egyben képesek vagyunk a kategóriák egyes tagjai közötti különbségek finom differenciálására is.

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave