Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


OKOZÁS IKM

Az OKOZÁS IKM az ok–okozat kapcsolatra épül. Metonímia segítségével ez a kapcsolat akár meg is fordítható: ha azt mondjuk egy mozifilmre, hogy vidám vagy szomorú, akkor arra az érzésre gondolunk, amit a film megtekintése okoz. Ezekben az esetekben az okozat (vagyis az előidézett érzés) áll az ok (a film megtekintése) helyett. Ez azonban a ritkább eset: az OK AZ OKOZAT HELYETT metonímia ugyanis sokkal gyakoribb. Ha például azt állítjuk, hogy valakinek egészséges az arcszíne, akkor a szervezet egészséges állapota az, ami az egészséges arcszínt „okozza”. E két alapvető metonimikus viszonyon kívül azonban számos altípusa létezik az OKOZÁS IKM-nek, ahogyan azt az alábbi példák is mutatják:

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave