Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Fás növények virágzásának sajátos kérdései

Amint az előzőekben láttuk, a topofízis jelensége alapvetően a fa életciklusának különböző időszakában differenciálódott rügyek termőrefordulási hajlamában fejeződik ki. A fázisváltozási képesség tehát genetikailag determinált a fák esetében ugyanúgy, mint az egyéves lágyszárúakban. Egyéves növények életciklusa egyetlen vegetációs periódus (vagy annak csak része) alatt lezajlik, s ezalatt átmennek a vegetatív fejlődés juvenilis szakaszán, vegetációs kúpjuk (kúpjaik) fázisváltozásra éretté válik, majd a virágzási hormon hatására vegetatív szervek helyett virágok (virágzatok) differenciálódnak; a növény még ugyanabban az évben virágzik és termést hoz. A fák többéves vegetatív fejlődés után érik el fázisváltozási képességüket, s a termőrefordulás után — ha a környezeti feltételek kedvezőek — évenként virágoznak, termést hoznak.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave